Menu
Küresel Isınmanın İklimlere Etkisi

Küresel Isınmanın İklimlere Etkisi

Küresel ısınmanın, Güne...

Kyoto Protokolü

Kyoto Protokolü

İklim değişikliğine yön...

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar Enerjisi

Yüzyıllardır dünyanın b...

Güneş Enerjisi

Güneş Enerjisi

Güneş dünyanın yörünge ...

Yenilenebilir Enerji Nedir

Yenilenebilir Enerji Nedir

Halen çoğu ülkede enerj...

Sera Gazları ve Karbondioksit

Sera Gazları ve Karbondioksit

Sera gazları –karbon di...

Küresel Isınma Tarihi ve Uluslararası Önlemler

Küresel Isınma Tarihi ve Uluslarara…

Toplumun ilgisini son 2...

İklim Değişikliği Nedir

İklim Değişikliği Nedir

İklim değişiyor, dünya ...

Küresel Isınmaya Karşı Yapmamız Gerekenler

Küresel Isınmaya Karşı Yapmamız Ger…

 Tehlike büyük bir hızl...

Küresel Isınmanın Türkiye'ye Etkileri

Küresel Isınmanın Türkiye'ye Etkile…

2070’te Türkiye genelin...

Prev Next

Sera Etkisi Nedir

sera etkisi nedir

Kömür, doğalgaz ve fuel gibi fosil yakıtlar, yüksek basunç altında oluşmuş ve karbondioksit içeriği bakımından çok zengin organik maddelerdir. Bu yakıtların kullanımı sonucunda açığa çıkan CO2 gazı, atmosfere karışır.

Normalde karbon döngüsünün bir parçası olan bu olay, fosil yakıtların kullanımının artması ile atmosferdeki CO2 miktarının normalden yüksek seviyelere çıkmasına neden olur. küresel ısınma Havanın başlıca iki bileşeni olan oksijen ve azot gazları, güneşin gözle görülebilen dalga boylu ışınlarını yansıtır ve morötesi ışımaların bir kısmını da absorblar (soğurur). Dünya yüzeyine ulaşabilen güneş ışınları, yeryüzü tarafından soğurularak ısıya dönüştürülür. Bu ısı, yeryüzündeki atomların titreşimine ve kızılötesi ışıma yapmalarına neden olur. Bu kızılötesi ışımalar, oksijen veya azot gazı tarafından soğurulmaz. Ancak havada bulunan CO2 ve CFC (kloroflorokarbon) gazları, kızılötesi ışımaların bir kısmını soğurarak, atmosferden dışarı çıkmalarını engeller. Bu soğurma olayı, atmosferin ısınmasına yol açar. Bunun sonucunda dünya, güneşin altına park edilmiş bir arabanın içi gibi ısınır. İşte bu etkiye, "sera etkisi" adı verilir. Sera etkisi dünya yüzeyinin ortalama sıcaklığını değiştireceği için, uzun vadede iklimlerde değişiklikler, buzulların erimesi, mevsimlerin kayması ve tarım alanlarının verimsizleşmesi gibi çok ciddi sorunlara neden olabilir.seo arama motoru optimizasyonuUzun dönemde, yeryüzünün, güneşten aldığı enerji kadar enerjiyi uzaya vermesi gerekir. küresel ısınma küresel ısınma nedir küresel ısınmanın sebepleri küresel ısınmanın nedenleri küresel ısınmanın etkileri

  Güneş enerjisi yeryüzüne kısa dalga boyu radyasyon olarak ulaşır. Gelen radyasyonun bir bölümü, yeryüzünün yüzeyi ve atmosfer tarafından geri yansıtılır. Ama bunun büyük bölümü, atmosferden geçerek yeryüzünü ısıtır. Yeryüzü bu enerjiden, uzun dalga boyu, kızılötesi radyasyonla kurtulur. Gezegenimizin yüzeyi tarafından yukarıya salınan kızılötesi radyasyonun büyük bölümü atmosferdeki su buharı, karbondioksit ve doğal olarak oluşan diğer “sera gazları” tarafından emilir. Bu gazlar enerjinin, yeryüzünden geldiği gibi doğrudan uzaya geçmesini engeller.Birbiriyle etkileşimli birçok süreç (radyasyon, hava akımları, buharlaşma, bulut oluşumu ve yağmur dahil) enerjiyi atmosferin daha üst tabakalarına taşır ve enerji oradan uzaya aktarılır. Bu daha yavaş ve dolaylı süreç bizim için bir şanstır; çünkü yeryüzünün yüzeyi enerjiyi uzaya hiç engelsiz gönderebilseydi, o zaman yeryüzü soğuk ve yaşamsız bir yer, Mars gibi çıplak ve ıssız bir gezegen olurdu.Atmosferdeki gazların gelen güneş ışınımına karşı geçirgen, buna karşılık geri salınan uzun dalgalı yer ışınımına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle Yerküre’nin beklenenden daha fazla ısınmasını sağlayan ve ısı dengesini düzenleyen bu doğal süreç sera etkisi olarak adlandırılmaktadır.

3 yorum

 • berkan aksoy
  berkan aksoy Perşembe, 15 May 2014 20:00 Yorum Linki

  Çok yararlı bir konu olmus odevıme yaradı cok saolun

 • melisa
  melisa Çarşamba, 30 Nisan 2014 16:10 Yorum Linki

  Ya çok saolun gerçekten çok yarari oldu.

 • zeynep koca
  zeynep koca Pazartesi, 21 Nisan 2014 16:44 Yorum Linki

  kısa bilgi dedim bu çıktı olsun yinede güzel bence sizce

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

yukarı çık